Lojistik Şirketlerinde Belge Otomasyonu

Lojistik Şirketlerinde Belge Otomasyonu

Proseslerin yoğun bir şekilde dokümanlar üzerinden ilerlediği sektörlerin başında Lojistik sektörü geliyor. Buradaki sayılar milyarları seviyesinde. İlgili finans ve operasyon ekipleri buradaki fatura, beyanname, konşimento vb. evrakları işliyor. Buradaki bilgiler TMS uygulamalarına giriyorlar. Süreçler genellikle manuel olarak ilerliyor. Böylelikle süreç yüksek maliyetli bir hale bürünüyor.

Fatura ve diğer lojistik belgelerden verilerin çıkartılması gibi faaliyetler tekrarlanan süreçlerdir. Bu yüzden otomasyona oldukça uygundurlar. Otomasyon ile lojistik şirketleri ve freight forwarder lar maliyetlerini oldukça aşağıya çekebilir.

İş Dünyası Insıder‘in raporunagöre fatura otomasyonu kullanan işletmeler maliyetlerini %81 düşürmüş. Aynı zamanda işlem sürelerini %73 oranında daha hızlı hale getirmişlerdir.

Lojistik firmaları ve freight forwarder’ların tek işi faturalarla değil elbet. Konşimento, beyanname, CMR vb. dokümanların hepsinin veri girişine ihtiyaç duyulmaktadır. Buradaki verimsizliğin önüne geçmenin tek çözümü otomatik veri yakalama otomasyon sisteminden geçer. Lojistik şirketi özelindeki ihtiyacı genel bir OCR çözümü ile karşılamak neredeyse imkansızdır. Lojistik sektörüne odaklı bir uzman çözüm gereklidir.

Geleneksel OCR çözümü yalnızca belgelerden veri çıkarmak için şablonlar ve kurallar kullanan optik karakter tanıma (OCR) teknolojisine dayanır. Bunlar, standart belgeleri çok az değişiklikle işleyen ortalama şirketiniz için tamamen yeterlidir.

Bununla birlikte, lojistik sektörü geleneksel ve genelden oldukça uzaktır.

Her türlü şekil, boyut ve varyasyonda gelen birçok farklı lojistik belge türü vardır. Dokümanların tamamına yakını yarı yapısal ya da yapısal olmayan formattadır. Geliştirilecek çözümün buradaki ihtiyaçlara cevap verecek sektörel uzmanlıkta olması gerekmektedir.

Papirus Digital, lojistik sektörünün dinamiklerine hakimdir. Geleneksel OCR’ın ötesinde sadece gördüğü veriyi değil ihtiyaç olanı verir. Fatura, beyanname, CMR, konşimento vb. belgeler özelinde uzmanlaşmıştır. Bunu, sektör özelinde geliştirdiği yapay zeka algoritmaları ile gerçekleştirir. Lojistik, gümrük şirketleri, freight forwarder lar tarafından kullanılan TMS veya ERP uygulamalarıyla entegredir.

Lojistik sektöründeki belge işlem sürelerinizi kısaltmak ve verimliliğinizi arttırmak için bize ulaşın.

Tüm Veri Yakalama İhtiyaçlarınız İçin Bize Ulaşın.