Sigortacılıkta Dijitalleşmede OCR’ın Rolü

Sigortacılıkta Dijitalleşmede OCR’ın Rolü

OCR, basılı metinlerin taranmış veya fotoğrafik görüntülerinin bilgisayar tarafından okunabilir metinlere elektronik olarak dönüştürülmesidir. Bu teknolojinin ana uygulaması, çok sayıda veri girişinin gerçekleştiği ve çok sayıda basılı dokümandan veri yakalama ihtiyacı olan endüstrilerdir.

Sigorta sektöründe tekrar eden manuel süreçler, bilgi/veri/organizasyonel bazlı silolar, karmaşık iş modelleri vb. gibi pek çok engel vardır. Sigortacılık gibi veri yoğun sektörlerde karşılaşılan en büyük zorluk, dijital operasyon mükemmelliği ve dijital müşteri deneyimi elde etmektir. Otomasyon potansiyeline sahip birkaç alan; sigorta teklifi ve talep veri girişi, fatura işleme, poliçe oluşturma ve dokümanların sınıflandırılmasıdır. Sigorta sektöründeki bilgilerin saklanması regülasyona bağlı olarak zorunludur. Verileri dijital olarak tutmak hem saklama hem de işleme kolaylığı sağlar. Bu dijital yapı, rakiplerin ürün ve hizmetleriyle karşılaştırmada ve daha fazla müşteri çekecek daha iyi çözümler üretmede çok yardımcı olur.

Sigortacılık gibi veri yoğun sektörlerde karşılaşılan en büyük zorluk, dijital operasyon mükemmelliği ve dijital müşteri deneyimi elde etmektir.

Sigorta dokümanlarının dijitalleştirilmesi aşağıdaki avantajları beraberinde getirir:

Daha az manuel çalışma/evrak işleri: Birçok sigorta süreci dijitalleştirme yoluyla entegre edilebilir. Dolayısıyla, veri doğrulama bununla daha kolay ve daha az zaman alır. Bu, özellikle mevcut bir müşteri poliçeyi yenilemeye veya aynı markadan farklı bir poliçe satın almaya çalıştığında geçerlidir. Tüm veriler dijital ortamda saklandığından ve kolayca doğrulanabilir olduğundan, müşteri gerekli çözümü birkaç saniye içinde alır. Çok fazla form veya belge doldurmaya veya daha önce verilen bilgilerin aynısını vermeye gerek yoktur.

Şeffaflık ve Kolaylık: Bir talepte bulunurken şeffaflık, ayrıntılar ve veriler çevrimiçi olarak sunulduğunda büyük ölçüde artar. Veritabanları, bir müşterinin tüm ayrıntılarının tek bir birleşik görünümünü sağlar. Müşteri, online portal üzerinden kolaylıkla prim ödeyebilir, her türlü hizmet talebinde bulunabilir.

Emniyet ve Güvenlik: Çevrimiçi olarak depolanan sigorta verileri dijital olarak. Çevrimiçi olarak depolanan verileri kaybetme riski daha azdır.

OCR Kullanımı Belge İşlemeye Nasıl Yardımcı Olur?

Sigorta sektöründe günlük olarak işlenmesi gereken çok sayıda belge vardır. Bu işlemlerin manuel olarak yapılması çok fazla işçilik süresi, talep işleme süresi, saatlik maliyet ve ilgili diğer dezavantajlar yaratmaktadır. Bu zorluklar, akıllı belge işleme yazılımı dahil edilerek çözülebilir. OCR, otomatik veri yakalama özellikleriyle bu rolü üstlenir. Sigorta sektörü, OCR kullanarak veri analizini, müşteri hizmetlerini ve diğer görevleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir.

OCR ile otomatik veri yakalamanın manuel sistemlere göre en büyük avantajı, belge işleme yetenekleridir.

Papirus Digital, piyasada bulunan en esnek, verimli ve en iyi belge işleme aracıdır ve kullanan işletmelere aşağıdaki katkıları sağlar:

  • Çalışma saatlerini ve maliyetlerini azaltır.
  • Talep işleme sürelerini kısaltır.
  • Müşteri kazanımına yardımcı olur.
  • Müşteri hizmetlerinde verimlilik ve memnuniyet artışı sağlar.
  • Kurulacak otomasyonla daha yüksek doğruluk sağlar.

Tüm Veri Yakalama İhtiyaçlarınız İçin Bize Ulaşın.